Duoti daug, o imti mažai: ar Jums kada teko girdėti tokią kainodaros strategiją, sėkmingai įgyvendinant verslo idėją? Verslininkė, lektorė, mama, tarptautinių konferencijų „Sveika ir laiminga mama“ organizatorė, visiškai naujo, išskirtinai moterims dedikuoto universiteto „WoW University“ įkūrėja ir vadovė Inga Jablonskė savo pavyzdžiu patvirtina: taip, tai tikrai įmanoma! Svarbiausia tikėti savimi, savo intuicija ir komanda, mokėti kooperuotis, turėti skaidrių, visuomenę puoselėjančių ir auginančių idėjų ir kokybiškų, reikalingų, praktiškai pritaikomų įgūdžių. Nors skamba gan neįprastai, tačiau tokiu būdu judame link ateities lyderystės.
„WoW University“ – išskirtinai Lietuvos moterų universitetas. Kodėl šio universiteto idėja akcentuota būtent į moteris?
Nors šiandien pasaulyje labai daug kalbama apie moterų lyderystę, apsidairius aplink ar pažvelgus į statistinius duomenis pamatysime štai ką: moterų vadovių, politikių ar užimančių kitas aukštas pozicijas moterų visuomenėje yra kur kas mažiau, nei vyrų. Lietuva tikrai nėra išimtis. Todėl, kalbant apie profesinę gyvenimo sritį, moterims vis dar reikalingas didesnis aplinkos, visuomenės, kitų moterų tarpusavio palaikymas. Tai ypač aktualu kalbant ir apie mažesnius Lietuvos miestelius, gyvenvietes, ne tik didžiuosius miestus, kuriuos visos naujausios pasaulinės tendencijos pasiekia griečiau. Todėl paskaitos „WoW University“ vyksta „online“, nuotoliniu būdu – norime, kad studijos šiame universitete būtų prieinamos visoms, bet kuriame Lietuvos kampelyje gyvenančioms moterims.
Taip pat, Lietuvoje dar ganėtinai nedaug kalbama apie galimą ekonominę krizę ir realius jos padarinius. Daugiau pasigilinus į profesionalią užsienio žiniasklaidą tampa akivaizdu, kad pasaulinių ekonominės krizės padarinių visiškai lengvai išvengti nepavyks. Moterys tampa labiau pažeidžiamos krizės akivaizdoje, jaučia daugiau baimės, neužtikrintumo, vis dažniau keliamas ir asmeninio moterų finansinio raštingumo klausimas. Todėl erdvė, skirta moterims mokytis ir įgyti visus būtent joms aktualius įgūdžius yra labai svarbi ir prasminga.
Universitete nemažai kalbama apie ateities lyderystę – šiuolaikinį lyderį, gebantį efektyviai veikti būtent šiandieniniame pokyčių pasaulyje. Inga, koks yra pagrindinis, reikalingiausias taip vadinamojo ateities lyderio įgūdis?
Galimybių intuicija – taip pavadinčiau šį įgūdį, kuris neįmanomas be įsiklausymo. Kalbant paprastai – gebėjimas įžvelgti galimybes bet kurioje, net pačioje sudėtingiausioje gyvenimo situacijoje. Čia puikiai tinka ir „WoW University“ pavyzdys: juk pirmąjį kursą pradėjome per karantiną, visa medžiaga jau buvo paruošta ir suplanuota – turėjome greitai persiorientuoti, viską atidžiai peržiūrėti, kad mokymų medžiaga būtų aktuali ir naudinga visiškai naujai susiklosčiusioje situacijoje, naujų viso pasaulio įvykių kontekste. Ir štai, tuo metu kaip tik ir atradome naują mokymų kurso temą apie baimes ir pokyčių valdymą, kuri buvo be galo vertinga studentėms būtent tuo metu: padėjo nurimti, geriau susiorientuoti ne tik besikeičiančiame pasaulyje, bet ir savyje.
Svarbu suvokti, kad visko gyvenime neįmanoma sukontroliuoti – įvairūs pokyčiai vyksta nuolatos ir kartais tokiais būdais, apie kuriuos negalėtume net sapnuoti. Tad man, kaip universiteto metodikos kuratorei, natūraliai kilo klausimas: o koks yra sekantis žingsnis? Šis žingsnis – tai išmokti naujai mąstyti, įprantant kiekvienoje problemoje, kiekviename sunkume įžvelgti galimybes. Nuostabu, kad to galima išmokti ir tokį mąstymo būdą galima paversti praktiniu įgūdžiu. Galimybių matymas nėra tik graži filosofinė idėja ar teorija – tai gali tapti realiu įgūdžiu, kuriuo aš asmeniškai kasdien pati naudojuosi savo gyvenime. Šis įgūdis išugdomas – tam tikromis galimybių intelekto lavinimo technikomis su savo studentėmis dalinsimės ir naujausiame universiteto kurse.
Koks turėtų būti žmogus, norintis įsisavinti minėtas technikas, kokiomis savybėmis jis ar ji turėtų pasižymėti?
Vienintelė reikalinga savybė – kantrybė mokytis. Stipri akimirksnio motyvacija, staigus užsidegimas, susidomėjimas yra puiku, bet to nepakanka. Svarbu priimti nuoširdų ir tvirtą vidinį sprendimą, kuris bėgant laikui neišblėstų: nuspręsti, jog aš noriu išmokti naujai matyti problemas ir išmokti paversti jas galimybėmis. Tai yra pagrindinė sąlyga. Toliau seka tik nuoseklumas ir kantrybė besimokant. Juk visos esminės gyvenimo praktikos, ugdančios vienokius ar kitokius įgūdžius, yra išties paprastos, bet, norėdami stipraus kaupiamojo efekto, turime jas atlikti kasdien: ar spręstume iššūkius, susijusius su buitimi, vyru ar vaikais, ar spręstume iššūkius, iškylančius profesinėje veikloje – visiškai nesvarbu. Svarbiausia yra ketinimas, viso proceso nuoseklumas ir mūsų kantrybė.
Ar yra daugiau esminių temų, į kurias turėtų gilintis žmonės, norintys tapti visapusiškai sėkmingais visose gyvenimo srityse?
Žinoma. Kita šiuo metu WoW bendruomenėje nagrinėjama tema skamba šitaip: kaip turėti laiko, kai jo niekada nėra? Daugelis moterų tikriausiai pritars, kad ši tema išties aktuali, kalbant tiek apie asmeninį, tiek apie profesinį gyvenimą. Kaip išmokti valdyti savo laiką? Siūlome visiškai naują, projektinį mąstymą: pažvelgti į visą savo gyvenimą kaip į projektų visumą! Juk, pavyzdžiui, vaiko gimtadienio šventė taip pat yra projektas: jam parengti taip pat reikalingas tam tikras laiko ir energijos resursas. Maisto prekių apsipirkimas vienai savaitei – taip pat projektas. Tampa akivaizdu, kad projektinį mąstymą galime pritaikyti visai veiklai, kurią atliekame gyvenime, ir, dažnai, nepelnytai „nurašome“ kaip nesvarbią ar savaime suprantamą.
Ar gebame efektyviai valdyti ne laiką, bet visus savo gyvenimo projektus? Ypač šiandien, kai nemaža dalis moterų dirba iš namų, vienu metu „žongliruodamos“ profesinės veiklos, buities ir asmeninio gyvenimo uždaviniais. Tai taip pat praktinis įgūdis, kurį galima sėkmingai išlavinti. Kaip nuostabu, kad žinias, kurias dešimtmečiais taikė išskirtinai vadybos profesionalai, šiandien galime įnešti į savo kasdieninį gyvenimą, paversdami jas visiškai nauja, praktine technologija.
Dar viena, ypač moterims labai aktuali tema: kaip savo hobį paversti verslu? Juk tai galima būtų pavadinti netgi daugumos moterų slapčia puoselėjama svajone! Vienoms moterims aktualu įgauti praktinių įgūdžių, kaip iš tiesų realizuoti šį norą savo gyvenime, o kitoms – tiesiog susipažinti su tokia galimybe, konkrečiomis technikomis ir vis tik suprasti, kad savo hobį norisi pasilikti tik maloniam laisvalaikiui. Tai irgi yra puiki ir moterį išslaisvinanti tiesa su pačia savimi!
Įgytos praktinės žinios neverčia ir neįpareigoja mūsų imti ir tuojau pat keisti savo gyvenimą į vieną ar kitą pusę – jos suteikia galimybę pamatyti platesnį pasaulio vaizdą , apžiūrėti situaciją iš įvairių perspektyvų ir, galiausiai, priimti sąmoningą, vidumi išjaustą sprendimą.
Bet juk šiandieninei moteriai visiškai realu yra turėti ir ne vieną profesiją, taip? Galbūt netgi nėra būtina atsisakyti jau turimos profesinės veiklos, norint švelniai, moteriškai, be streso ir didelių pokyčių imtis naujų dalykų?
Tikrai taip. Bet daug moterų vis dar tiki ta filosofija, jog gyvenime turi turėti vieną profesiją, vieną veiklą. Aš pati esu viena iš pavyzdžių, kaip galima atskleisti daug skirtingų talentų, imtis daugelio skirtingų veiklų – reikia tik praverti duris galimybėms!
Kitas svarbus ir reikalingas aspektas moteriai, norinčiai praplėsti savo galimybes – tai praplėsti savo vaizdą į pačią save. Sutinku, iš pradžių gali atrodyti išties nelengva. Bet tai tik dar vienas praktiškai įgyjamas įgūdis, kurį tikrai verta išsiugdyti. Juk turėti ne vieną pragyvenimo šaltinį, ty. gaunamą atlyginimą – tai ir blaivus, sąmoningas žvilgsnis į šiandienos pasaulio aktualijas.
Moterų universitetas ir nuotolinės paskaitos startavo kaip tik per karantiną – tiesiog stebėtinas pataikymas į karantino sukurtas socialines aplinkybes! Ar taip tiesiog atsitiktinai sutapo, ar šioje vietoje galime kalbėti apie išlavintą intuiciją, nuolatinį vidinį ryšį su išoriniu pasauliu?
Sumanymas kurti būtent nuotoliniu mokymu grįstą moterų universitetą gimė dar gerokai prieš karantiną. O kad projektas startavo būtent pavasarį – taip, galima sakyti, jog taip sutapo aplinkybės. O iš tiesų įvyko stebuklas – sukūrėme ir į pasaulį paleidome būtent tai, kas tuo metu buvo labiausiai reikalinga! Jautriai stebėjau kitus kolegas, organizuojančius įvairius mokymus, kuriems staiga teko persiorientuoti į naujas, karantino padiktuotas profesinės veiklos sąlygas – kai kam pavyko lengviau, kai kam sekėsi išties sunkiai. Mūsų universiteto atveju, veiklos organizavimas ėjosi sklandžiai – daug „namų darbų“ buvo atlikta anksčiau, dar iki pandemijos iššūkių. Tad išties – tai, jog kartu su komanda intuityviai pajautėme, kad sekantis mūsų veiklos etapas turi būti būtent toks, tikrai yra stebuklas. Tikiu, kad aplinkybės taip darniai sutapo todėl, kad nuotolinių moterų studijų sprendimas buvo padiktuotas ne išskaičiavimo, ar panašių pragmatinių paskatų, bet noro kuo daugiau Lietuvos moterų priartinti prie būtent joms reikalingų žinių, praveriančių duris į vsapusiškai kokybiškesnį profesinį ir asmeninį gyvenimą.
Ar šis noras išsipildė?
Taip – „WoW University“ studentėmis tapo moterys iš visos Lietuvos, ne tik Vilniaus, Kauno ar kitų didžiųjų miestų. Nuotolinis universitetas taip pat yra puiki galimybė Lietuvos moterims, šiuo metu gyvenančioms užsienyje. Per mūsų organizuotą studenčių dieną, kurios metu „WoW University“ studentės dalinosi įspūdžiais, pasakojo, kaip joms sekasi dirbti su studijų medžiaga, sulaukiau skambučių ne tik iš pačių įvairiausių mūsų šalies kampelių, bet ir iš Norvegijos, Švedijos, Niujorko ir net Naujosios Zelandijos! Be galo džiugu, kad „WoW University“ studijos turi galimybę būti prieinamos absoliučiai visoms.
Daug kalbėjomės apie ateities lyderystę. Tačiau ar visos moterys nori tapti sėkmingomis lyderėmis? Ką daryti moteriai, natūraliai galbūt neturinčiai didelio noro lyderiauti, siekti karjeros aukštumų? Ar jai būtų tikslinga papildomai tam save motyvuoti?
Kiekvienos moters ir kiekvieno žmogaus sėkmės ir laimės formulė yra absoliučiai skirtinga. Mano nuomone, turint omenyje šiandieninius pokyčių laikus, jau atėjo laikas visiškai perprasminti ir žodį „sėkmė“. Visų pirma, ką reiškia sėkmė asmeniniame, o ką visuomenės požiūrio kontekste? Ar sėkmė tai yra tam tikri pasiekti išoriniai rezultatai, ar vidinė realizuotumo būsena, kurią jaučiu? Aš rinkčiausi antrąjį variantą.
Moteriška sėkmė ir laimė – tai augti, evoliucionuoti, realizuoti save ir savo talentus, duotybes, kooperuotis. O kokia forma? Labai priklauso nuo moters. Viena moteris pasieks didžiausią sėkmės ir savirealizacijos jausmą didžiausią laiko dalį skirdama šeimai, šalia turėdama sau pačiai mielą, malonią, bet nedidelę veiklą. Šios moters sėkmė reikš tai, kad ji sugeba viską darniai suderinti ir jaučiasi visiškai pakankama. Kita moteris galbūt nori daryti didžiulius pokyčius visuomenėje, nori didelių iššūkių, nori siekti didelių rezultatų – tai bus jos sėkmės formulė.
Svarbiausias klausimas moteriai, kurio reikėtų vis paklausti savęs, judant viena ar kita kryptimi būtų toks: ar aš tikrai to noriu? Tai padės išsigryninti savąją sėkmę, nesižvalgant į išorinius standartus ar tendencijas.
Kuo pasižymi WoW moterų bendruomenė?
Smagu tai, kad daugybė nuostabių, neapčiuopiamų dalykų gimsta pačių studenčių iniciatyva. Moterys dalinasi gražia, betarpiška bendryste, kuria viena kitą palaikančią erdvę – to net neišeina įrašyti į programą ar įtraukti į kainą, tokie dalykai gimsta arba negimsta spontaniškai. „WoW University“ atveju šilta, betarpiška, palaikanti ir be galo moteriška erdvė susikūrė ir tai yra labai nuostabu! Todėl net apie 40% mūsų studenčių baigusios kursą pasirenka ir toliau mokytis, norėdamos likti vidine šios moterų bendruomenės dalimi. Tai mums išties yra didžiausias komplimentas.
Ar „WoW University“ studijos ir finansiškai yra prieinamos visoms moterims?
Klausimas, kurio dažnai sulaukiu – kodėl šios ilgalaikės studijos yra tokios nebrangios. Pasikartosiu, jog pagrindinis „WoW University“ tikslas – suburti kuo daugiau Lietuvos moterų ir pasidalinti su jomis vertingomis žinioms, visapusiškai įgalinančiomis moteris kurti, realizuoti savo talentus. Tai nėra mokymai kažkokiam rinktiniam, ypatingam moterų šimtukui, ir šiaip galinčiam pasigirti išskirtinėmis socialinėmis bei finansinėmis galimybėmis, bet visoms moterims, norinčioms augti, įgyti būtent joms reikalingų praktinių įgūdžių. Tad mūsų tikslas yra pasidalinti šiuo unikaliu reiškiniu ir užtikrinti, kad prisijungti ir sėkmingai studijuoti galėtų visos norinčios.
Inga, ko palinkėtum visoms moterims, norinčioms augti ir tobulėti?
Visoms moterims linkiu girdėti save ir aiškiai įsivardinti, kas konkrečiai man yra sėkmė ir laimė. Neįsivardinus savo sėkmės formulės, papuolama į spąstus – sėkme automatiškai tampa tai, kas yra siūloma iš išorės: tam tikra pinigų suma, tam tikri rezultatai. Visa tai išties gali neturėti nieko bendro su pačia moterimi, jos vidumi ir svajonėmis. Bet jei savo sėkmės vaizdinį susikuriame pačios, jis tampa vidine kelrode žvaigžde, kur link judėti – tiek veikloje, tiek asmeniniame gyvenime. Juk kiekvienam žmogui absoliučiai natūralu ir visuomet būdinga yra kažkur judėti. Todėl judėkime sąmoningai, džiaugsmingai ir su įkvėpimu!
Daugiau apie „WoW University“: https://www.wowuniversity.org/
Parengė Miglė Kačinskaitė
Įkūrėja Inga Jablonskė savo pavyzdžiu patvirtina: taip, VISKAS įmanoma! Visada moka ir mokėjo suburti komandą tikslų pasiekimui, Didelės sėkmės, dar platesnių vandenų.