Australijos lietuvė KRISTINA DRYŽA, verslo ir vadybos pasaulyje žinoma kaip viena įtakingiausių pasaulio futurologių ir verslo konsultančių 2020 sausio 30 dieną Verslo žinių konferencijoje skaitė pranešimą kurie archetipai turės didžiausią įtaką 2020 metams.

Mes pradėjome analizuoti, stebėti ir įsitikinome, kad Kristina buvo teisi. Kristina numatė, kad 2020 m. vyraus šie archetipai – Atsiskyrėlis, Gyduolis, Džokeris ir Išvaduotojas. Ji taip taikliai nuspėjo, kad net neįtikėtina. Būtent šiuo metu mes stebime jų šešėlinių būsenų pasireiškimą: išoriškai primestą izoliaciją; žalingos / destruktyvios sveikatos problemos; chaosas / netikros naujienos; įstatymų tironija. Tačiau norint suvokti, kaip jūs galite pasinaudoti šiuo žinojimu, mes turime trumpai paaiškinti kas yra tie archetipai.

Termino autorius yra psichiatras ir analitinės psichologijos įkūrėjas C. G. Jungas. Jis tvirtino: „Visos pačios galingiausios idėjos žmonių istorijoje kilo iš archetipų.“ Archetipai yra psichinės galios modeliai, glūdintys giliuosiuose pasąmonės sluoksniuose. Kolektyvinė pasąmonė, tai pasąmonės forma, bendra visai visuomenei ir yra paveldimų smegenų struktūros produktas. Pagrindinis kolektyvinės ir individualios pasąmonės skirtumas tas, kad ji yra bendra skirtingiems žmonėms, nepriklauso nuo jo asmeninės patirties ar jo vystymosi istorijos. Kolektyvinėje pasąmonėje įsirėžia tam tikro kolektyvo išgyvenimai, kurie perduodami iš kartos į kartą. Archetipai – tai dalis kolektyvinės pasąmonės. „Mes gimstame instinktyviai rezonuodami su tomis archetipinėmis istorijomis, nes taip sukurta pasąmonė…“, – tvirtino Karlas Jungas.

Kas atsitiks jeigu suvoksime esantys vieno ar kito archetipo galios lauke? Mums atsiveria galimybių langas! Gimusi įžvalga gali kardinaliai pakeisti tolimesnį gyvenimą. Įžvalga toks smegenų procesas, kuris naujai sudėlioja mūsų mąstymą, leidžia surasti išeitį iš atrodančios beviltiškai situacijos. Paprasčiausias to pavyzdys – netikėtas suvokimas, kaip išspręsti mokyklinę matematikos užduotį, prie kurios jau sunkiai kankintasi gerą pusdienį ar ilgiau.

Kokią istoriją mums gali lemti Kristinos Dryžos numatyti archetipai?

Apžvelgsime juos skirtingais lygmenimis: dvasine ir fiziškąja prasme, kuri gali atsispindėti net mūsų dėvimuose rūbuose.

Stilistė-psichologė Natali Radkevice

Pirmasis archetipas – Atsiskyrėlis/Atsiskyrėlė

“Norint augti, reikia pažvelgti į savo vidų. Kiekvienais metais ateina žiema, kiekviename projekte yra kokono stadija. “Žiemos miegas”, vienuma, savistaba ir refleksija – atsiskyrimas – yra nepaprastai svarbūs mūsų vidinei brandai. Užuot užpildę tyliąją erdvę nereikšmingu užimtumu ar rūpesčiais, gal galime pabandyti susisiekti su lobiu, kurį gali suteikti tik tyla?” – klausia Kristina.

Plintant koronovirusui dauguma iš mūsų papuolė į izoliacijos spąstus. Šioje situacijoje daugelį žmonių kankina paslėptas nerimas ir nežinomybė.

Ar neprimena ši situacija juodai baltos vaikystės nuoskaudos – kai jūs buvote nepelnytai nubausta? Mūsų vaikystėje dar buvo įprasta pastatyti į kampą, uždaryti vieną kambaryje, neleisti žaisti su draugais.

Todėl visai nekeista, kad iš pasąmonės žvelgia tie pats jausmai – nuoskauda, pyktis, liūdesys… Daugelis “susitraukė” – pradėjo taupyti, kaupti atsargas, rengtis kuo papuolė.

Stiliaus kortose Style Cards by Natali Radkevice grįstomis archetipais Atsiskyrėlė aprašyta kaip besikankinanti ir vieniša moteris. Vienatvė yra jos skausmas ir išsigelbėjimas. Drabužiuose ji slepiasi kaip savo tvirtovėje.

Kiekvienas archetipas turi savo šešėlinę pusę – atsiskyrėlė bėga genama savo baimių, o ne noro pabūti viena. Atsisako padėti, užsidaro savo pačios sukurtame pasaulyje, kuris gali būti užpildytas pykčio, nerimo ar baimės. Renkasi maišinę netvarkingą aprangą.

Pažiūrėkite aplink, jei jūs, jūsų šeimos nariai ar kaimynai yra apsirengę kuo papuola, kažkokiai senais beformiais rūbais, greičiausiai jie yra Atsiskyrėlės/Atsiskyrėlio archetipo spąstuose.

Tačiau nereikia išsigąsti, visada archetipai turi ir savo šviesiąsias puses, kurią jūs galite atverti, Šviesioji atsiskyrėlės pusė, tai sąmoningas atsiskyrimas nuo pasaulio, kelias į save, siekis “išmokti” vienatvės, atsiskyrimo, kad būtų galima susikoncentruoti į savo vidinį pasaulį. Pradėti domėtis tomis žinių sritimis, kurios jus traukė, bet neturėjote joms laiko. Atsiskyrėlė sujungia savyje du polius – giliausius išgyvenimus ir aukščiausią pažinimą. Ji įgauna aiškumą, galią ir mokėjimą susitarti su savimi. Tarnauja savo pačios kūrybinio prado išlaisvinimui.

Ten kur yra bėda ir ligos visada atiranda gydančioji galia – Gyduolis/Gyduolė. Kristina rašo: “Gyduoliai gydo ne tik ligą. Išgydyti reiškia atstatyti visumą, grąžinti pusiausvyrą. Taigi, kaip mes galime sufokusuoti gydomąjį lęšį į daugeliui mūsų gyvenimo aspektų ir kolektyvinių sistemų, kuriuos reikia pataisyti? Ar galime pasirinkti gydymąsi? Holistiškas, tarpusavyje susijęs pasirinkimas, kuris pagerbia mūsų bendruomenes, mylimą planetą ir mus pačius”.

Tikros bėdos metu gyduoliai siūlo savo paramą kitiems, kuria jėgos ratus moterims, moko ir skatina medituoti, atsipalaiduoti, nusiraminti ir teikia psichologinę pagalbą tiems, kuriems jos reikia. Jos nepasiduoda nevilčiai ir neužkemša eterio baimėmis ir panika,bet savo dvasios jėga palaiko ir skatina kitas.

Tikrą gyduolę moterį galima pajusti net iš jos aprangos, kurioje, anot stilistės Natali Radkevice, vyrauja stiliaus natūralumas ir etnicizmas, mantijos, galvos apdangalai ir stambūs papuošalai. Minimalus makiažas, natūralūs plaukai.

Gyduolės galia – harmoningos sąmonės ir pasąmonės sąveikos rezultatas, o gyvenimiška jėga, drąsa ir aistringumas yra šios pusiausvyros išraiška. Aistra pasireiškia noru kitiems padėti atstatant jų kūną, protą ir dvasią. Sugebėjimas skausmą paversti išgijimu. Jos tikslas – ne išmokyti slėpti savo instinktus, o dažnai ir archajines baugias jėgas po geradarystės kauke, o išmokyti tas jėgas sutramdyti meile, minkštumu ir atkaklumu.

Tik pažiūrėkite į Giedre Pūkienę ar Ana Bochan ir jūs suprasite, kodėl jos tokios populiarios sielos žaizdų turinčių moterų tarpe.

Atsiskyrėlė ir Gyduolė, du archetipai padedantys atkurti pusiausvyrą šių dienų krizėje. Iššūkis yra tame, kad sąmoningumas yra raktas.

Patarimas: paeksperimentuokite su drabužiais, pamėginkite sukurti savo kokoną ir kurį laiką jame pasislėpti, tegul jis kurį laiką apsaugo jus, kaip kad motinos įsčios ar ola, paslėpta nuo visų akių. Jūsų kokonu gali būti ir jūsų mėgstamas šiltas chalatas ar storas megztinis. Ir tada įgykite drąsos ir tapkite gyduole, susiraskite savo skaras, skareles ir talismanus, apvyniokite turbaną ant galvos, užsidėkite amuletą, malas ar rožančius – viską, ką anksčiau įsigyjote Indijoje, Maroke ar kitur, o gal gavote kaip dovaną. Uždegite smilkalus, žvakes ir susijunkite su savo vidiniu gyduoliu.

Krizei užsitęsus, o jau aišku, kad ji tęsis – Džokeris, fokusininkas pradeda reikšti savo teises ir rodyti savo galią. Kuo ilgiau truks krizė, tuo stipresnė jo jėga pasireikš, dar po mėnesio jis taps pagrindiniu žaidėju, gins savo teises ir demonstruos galią.

Kristina Dryža ji apibūdina taip: “Jis išryškina iliuziją, atveria mūsų didžiausią nepasitikėjimą savimi, mūsų abejones ir moko mus, kad visa kas turi savo priešingybes (paradoksas yra jo vizitinė kortelė). Tai gali padėti mums sugriauti nusistovėjusius formalumus, ir panaikinti struktūras, kurių mes daugiau nebenorime ar jų mums nereikia. Jei galime suvokti Džokerį, fokusininką, apgaviką kaip pasiuntinį, kokias rekomendacijas jis teikia mūsų ankstesniam aklumui?”

Džokeris laužo taisykles, skelia anekdotus ir naudojasi gudrumu, kad įgytų pirmenybę. Jis gali sukelti rimtus rūpesčius ar būti juokdariu, – grėsmingas legendinis blogiukas ar apsigimęs klounas, tai priklauso nuo to kaip ilgai tęsis neapibrėžtumas, tačiau jis visada vertas dėmesio, nes gali išmokyti vertingų pamokų.

Iš esmės fokusininkas yra sunkmečio dievas, vedlys ar archetipas, kuris moko išversti nepalankią situaciją į kitą pusę – savo naudai, išmokti ne tik kaip išsivaduoti iš bėdų, bet ir kaip tuo pasinaudoti. Žinoma, džokeris ne visada laimi, tačiau jis tikrai suteikia sau geriausią šansą tai padaryti.

Taro tvirtina, kad jei jūs neįsisavinote, kad juokdarys jau turi galią, tada beprotystė sumaišyta su drąsa, lydės jus ant bedugnės krašto, kur juokdarys ir toliau džiaugsmingai žais pasaulinius rūpesčius, nebijodamas nuslysti į bedugnę pasitikėdamas savo sėkme.

Tik įgavęs vidinio pasitikėjimo, nebijantis vienatvės, įgyjęs vidinę pusiausvyrą, žmogus pasiruošęs žengti žingsnį į bedugnę ar į karstą, kurį magas su ilgakoja padėjėja ruošiasi perpjauti su siaubingu pjūklu. Tai lemiamos pasiruošimo dienos, tai dienos kada blanki idėja pradeda įgauti ryškius konturus, o delnus niežti pabandyti. Jūs esate pasiruošusi žengti į herojės kelią, kuri, kaip vaikas, elgiasi lengvai, spontaniškai ir lyg žaisdama. Tai ypatingos vertės dienos, kada kūrybinės idėjos pradeda materializuotis.

Aprangoje šis archetipas gali pasireikšti skirtingai, sukeldamas norą apsivilkti tai, kas šaus į galvą, derinti skirtingas spalvas, tekstūras ir stilius, provokuoti ar juokinti. Jūs drąsiai turėtumėte atverti rūbų spintą ir pravėdinti suplėkusi orą. Pats laikas padaryti tvarką. Nauji laikai reikalauja ypatingų rūbų, rūbų leidžiančių jums kelt koją už jūsų namų ribų.

Mano patarimas: ištraukite iš spintos visus beprotiškus dalykus, kuriuos kada nors nusipirkote egzotiškose šalyse, sendaikčių turguose ir folkloro festivaliuose. Pižamos vakarėlių laikas baigėsi, atėjo laikas eksperimentams. Kur, jei ne namie, išbandykite save naujame amplua. Įžulumas ir ekstremalumas suteiks energijos naujam postūmiui. Surenkite namų madų šou! Dalykitės nuotraukomis su draugėmis ir draugais. Paleiskite naują FB virusą.

Ir paskutinis Kristinos Dryža 2020 m. archetipas – Išlaisvintoja/ Išlaisvintojas. “Laisvė. Viltis. Drąsa. Atėjo laikas paklausti, kodėl esame įkaitai? Kas neleidžia mums sužadinti ir išnaudoti savo potencialą? Ar galime išsivaduoti iš baimės pančių? Koks vidinis ir išorinis maištas būtinas šią tamsią valandą? Ar galime įkūnyti Tiesos, Grožio ir Teisingumo idealus? Išvaduotojas šaukia mus išsilaisvinti – ir išlaisvinti kitus – nuo visų formų priespaudos”.

Tai tikras himnas maištui, sukilimui, galų gale kruvinai revoliucijai. Natali Radkevice stiliaus kortose Išlaisvintoja aprašyta kaip labai aktyvi moteris, visiškai pasinėrusi į savo misiją ir nuolatos pasiruošusi rizikuoti. Feminizuotas elegantiškumas drąsiai naudojant vyriškos mados detales – jos vizitinė kortelė. Kaip ir visi išvaduotojai, ji gali turėti labai ryškią šešėlinę pusę, nes sutraukusi svetimus pančius gali pati tapti tironiška, gali įsivyrauti narcisizmas, savęs išaukštinimas, garbėtroškiškumas ir pagyrūniškumas.

Jos šviesioji pusė įkūnija begalinį pasitikėjimą savimi, meilę gyvenimui ir jo džiaugsmams – turtui, valdžiai, didybei. Turi organizatorės talentą, siekia vadovauti, vesti. Išlaisvina save ir kitas nuo pasenusių įsitikinimų. Pasižymi energija ir stipria motyvacija. Gana dažnai tai moteris, kuri pasiekė tikslą tinkamai susiklosčius aplinkybėms, taip pat savo protu ir ryžtingumu.

Pagal Taro kortas tai išlaisvinimo stadija, kur griūna sienos, bokštai, taisyklės, nusistovėjusi tvarka, turtingas tampa vargšu ir vargšas gali tapti turtingu, t.y. atsiveria visiškai naujos galimybės.

Tačiau, jei jūs leidote laiką ieškodami naujų kelių savo viduje ir išorėje, šis galimybių langas dabar priklauso jums!

Pakelkite galvą, pasipuoškite, pasidažykite ryškiu lūpdažiu, – tai jūsų ir tik jūsų metas. Pats laikas žengti žingsnius apie kuriuos seniai svajojote. Krizė leido suprasti ar jūs tenkina esamas sutuoktinis, ar tenkina darbovietė, galų gale ar tenkina šalis. Jūs subrendusi, pasiruošusi ir LAISVA.

Autoriai stilistė-psichologė Natali Radkevice ir Darius Radkevičius Fotografijos iš Internet ir “Style cards by Natali Radkevice”

Jei jums patinka mūsų straipsniai, prašau paremkite mus. Ačiū!