Lila.lt klausimas: Žmonės metų pradžioje dažnai kelia sau tikslus. Gal tai visai logiška, žinant, kad Ožiaragiui tikslai labai svarbūs?

Astrologės Dovilės atsakymas: Taip, labai logiška. Tai yra tas laikas, kai ir reikia tai daryti. Pastiprintas laikas tikslams kelti. Tam, kad suformuluotum tikslą, turi susikoncentruoti. Tačiau tikslų kėlimas – dar ne įgyvendinimas. Žodis duotas, tačiau dar tai yra tik sėkla. Žinoma, sėkla turi tikslą augti.

Kaip kvapai atspindi metų virsmus? Lila.lt kartu su kvapų meistre Laime Kiškūne ir astrologe Dovile Krupickaite leidžiasi į nuotykį. Dvylika mėnesių kartu seksime planetų judėjimą danguje ir augalo vystymosi ciklą. Kalbėsimės apie visiems žinomų simbolių – Zodiako ženklų savybes.  Padedama Dovilės, Laimė Kiškūnė kurs mėnesio kvapą – ypatingą meno kūrinį, skirtą būtent šio metų laiko energijai sustiprinti. Pirmojoje kelionėje mus lydi Saturnas – šeštoji Saulės sistemos planeta ir tolimiausias dangaus kūnas, kurį dar galime matyti plika akimi. Jau tuoj sužinosite, kas sieja Saturną ir  kiečiausias augalo dalis – sėklas, kankorėžius, kaulavaisius.

DOVILĖ: Pasaulyje viskas su viskuo yra susiję. Mes gimstame konkrečioje vietoje konkrečiu laiku ir mus veikia tam tikros gyvenimo aplinkybės. Čia nėra nieko antgamtiško.

Štai Ožiaragio zodiako ženklo žmonės gimsta tuo metu, kai gamta yra visiškoje rimtyje. Galima sakyti, ji yra apmirusi – visiškame susikaupime, formos sustingusios. Ožiaragis – tai visos būties didžiausia koncentracija. Tai kaip sėkla, kurioje susikaupia pati esmė.

LAIMĖ: Mano svajonė ateinantiems metams – sąmoningai pragyventi visus metus darnoje su augalo ciklu. Tai kaip tam tikras nuotykis.

Mes, lietuviai esame susiję su žemdirbiška kultūra, taigi, stipriai susiję su augalais. Todėl stebėti metų laikų kaitą augaluose – didelis įkvėpimas. Kalendorinė metų struktūra suteikia tam tikrą ritmą. Tai žinojimas, kad po žiemos ateis pavasaris – sąstingio laikotarpis baigsis. Augalai mums liudija apie mirties ir prisikėlimo ciklą, ištinkantį kiekvienais metais.

Štai matome sėklą ir žinome – joje miega daigas, kuris atėjus laikui sudygs. Ir kai sudygs, atneš mums labai gerų dalykų – ir džiaugsmą, ir kvapą, ir maistą, ir rūbus.

Stebėdami gamtą žmonės sukūrė astrofizines sistemas – pastebėjo, kad pasaulyje, kur viskas su viskuo susiję, galioja tam tikri dėsniai. Kas yra zodiako ženklai? Tai tam tikri simboliai, archetipai, liudijantys mums apie tam tikrą cikliškumą. Štai dabar žiema ir metas, kuris atspindi tolimiausios iš septynių klasikinių planetų – Saturno – savybes.

DOVILĖ: Saturnas yra laiko valdovas. Jis valdo Ožiaragio zodiako ženklą. Neatsitiktinai ir šiuo laikotarpiu gimusiems žmonėms būdinga koncentracija, susikaupimas, ištvermė, pareigingumas, nuoseklumas, patikimumas, griežtumas, konservatyvumas.

Visi žmonės turi visas planetas savo horoskope, tik kai kurios veikia stipriau. Taigi, Ožiaragio ženklo žmones stipriai veikia Saturnas. Jei žmogui gimus, Ožiaragio ženkle bus tik Saulė, o kitos planetos bus kituose ženkluose, jis gali ir neturėti būdingų savybių.

Tipiškas Ožiaragis – tai tas, kuris, siekdamas tikslo, kantriai vykdo savo pareigas. Jis sausas ir netgi nuobodus – tarkim, kaip matematikos profesorius. Netgi mėgsta pilkai rengtis.

LAIMĖ: Galiu paaiškint, kodėl pilka spalva. Simboliniame lygmenyje planetos yra susijusios su metalais ir spalvomis. Saturnas (o jis yra vienintelė Ožiaragį valdanti planeta) yra susijęs su švinu ir pilka spalva. Pilka spalva kai kuriems žmonėms nepaprastai gražiai tinka – taigi, jokiu būdu tai nėra negatyvus dalykas.

Jei norime sukurti šio laikotarpio, kai veikia Saturnas, kvapą, turime pirmiausia remtis aiškia sistema. Todėl pirmiausiai priminsiu apie keturis elementus – Žemę, Ugnį, Orą, Vandenį, kurie buvo graikų, arabų ir Egipto tradicinės pasaulėžiūros pagrindas. Šie elementai susiję su mūsų keturiomis kokybėmis, kurios graikiškai vadintos flegma, sanquis, choler, melancholer (Vėliau iš šių terminų kilo mums visiems žinomi temperamentų pavadinimai).

Keturiems elementams būdingos keturios kokybės – sausumas, šaltumas, karštumas ir drėgnumas. Kiekvienam elementui – po dvi. Per bendrą kokybę kiekvienas elementas susisieja su kitais. Tarkim, sausumas būdingas ir Žemės, ir Ugnies elementams. Ugniai ir Orui būdingas karštumas. Orui ir Vandeniui būdingas drėgnumas. Vandens ir Žemės elementams būdingas šaltumas. Taip keturi elementai susijungia į darnų ratą.

Saturnas priskiriamas Žemės elementui – jis yra sausas ir šaltas. Žemės elementas susijęs su melancholija. Daugelis melancholikų gyvena praeitimi. Jie tarsi bando laiką sugriebti ir jį sulaikyti. Bijo ateities, nes ateitis reikalauja žengti į nežinomybę. Melancholikai dažnai jaučiasi neįvertinti, jie nori būti įvertinti už praeities veiklą.

Štai dabar jau galime tyrinėti, su kokiais augalais ir augalo dalimis siejasi Saturnas. Pagal elemento charakteristiką – su tuo, kas augale kiečiausia – sėklomis, kankorėžiais ir ypač kaulavaisiais. Taip pat Saturno įtakoje augalai gamina narkotines medžiagas. Saturnas įtakoja kai kurių augalų augimą, jį slopindamas. Jo energija atsispindi atkakliuose mažuose krūmeliuose – viržiuose, gailiuose, girtuoklėse.

DOVILĖ: Kai suvoki pasaulio apribojimus, pasidaro liūdna. Pakankamai skausminga yra suvokti pasaulio laikinumą. Ir gali kilti noras nuo to atsiriboti – tiesiog patirti akimirkos saldumą, panašų į narkotinę apgaulę…

LAIMĖ: Kuo kvepia „saturniška“ melancholija? Į šį akordą galima sujungti sėklų, kaulavaisių, dervų kvapus. Gintaro aliejus – „saturniška“ substancija, todėl ši fosilizuota derva gali būti kaip rišamoji medžiaga. Saturno globai taip pat priskiriama araukarija – reliktinis augalas, grandis tarp paparčių ir spygliuočių. Jis turi subtilų medienos kvapą.

Saturnas yra laikas, ryjantis savo vaikus. Jis tarsi praryja formas. Visa gyvybė augale susitraukia į sėklą ir ta sėkla netgi uždaroma kauliuku. Saturno valdžioj esančios sėklos yra kaulavaisiai – abrikoso, slyvos, vyšnios kauliukai arba kankorėžis.

Man pačiai buvo nuostabus atradimas, kad melancholija kvepia saldžiai. Saldus yra sėklų kvapas – ne toks saldus kaip cukrus ar medus, tačiau turi blyškų salsvumą: tonkos pupelės, kartieji migdolai, abrikosų kauliukai.

Melancholiško kvapo kompozicijai išbaigti dar galima pridėti ferulos dervos. Ferula yra skėtinis augalas, o daugelis skėtinių augalų yra Saturno įtakoje – jie taip kietai sudžiūva, kad tą žolę tenka smulkinti kirvuku, nes rankomis perlaužt neįmanoma.

Gintaras, ferulos derva, araukarija, tonkos pupelės, abrikosų kauliukai – sukomponavę šias substancijas, gauname sausą, pudriška, melancholišką, blyškiai salsvą, medienos, dulkių, žemės kvapą. Vieną vertus, jis šiek tiek primena muziejų, kur formos stabilios ir nekintančios… Tuo pačiu tai yra paslaptingas, jaudinantis, net erotiškas kvapas.

Lila.lt klausimas: O koks būtų vienas kvapas, kurį rekomenduotumėte įsigyti moterims, jei joms reikia stiprinti Saturno energiją?

Kvapų meistrės atsakymas: Rekomenduoju morkų sėklų kvapą – jis turi malonaus saldumo ir ryškų žemės kvapą. Kartu tai labai malonus aromatas, kuris tonizuoja kepenis. Šis kvapas turėtų sietis su Saturnu.

 Jei žmogui Saturno energijos trūksta, kvapais galima ją „pamaitinti“. Bet gali būti ir atvirkščiai – tos energijos kaip tik yra perteklius. Tada daug Saturno energijos turintys kvapai atrodys netgi atstumiantys.

 

 

 

 

 

 

 

 

DOVILĖ: Kitaip tariant, to, kas susiję su ugnies elementu. Žiemą daug kas nori ugninių tokių kvapų. Tas kvapų – pavyzdžiui, cinamono. Todėl aš nesakysiu, kad mes sukūrėm būtent šiam laikmečiui tinkamiausią kvapą. Šį kvapą kūrėme tam, kad pažintume šią metų ciklo dalį ir ką ji mums dovanoja.

LAIMĖ: Kvapai yra labai sudėtingi ir daugiasluoksniai. Daugumoje jų atrasime ne tik Ugnies, bet ir Žemės arba Oro elementus. Cinamonų žievės kvape galime užuosti ne tik karštą prieskoniškumą, tačiau taip pat pudros, dulkių, medienos pustonius.

Lila.lt klausimas: Kaip elgtis su horoskopu? Žmonės dažnai mąsto – jei yra astrologinė prognozė, reiškia, taip ir bus. Bet ar žmogus tikrai nieko negali pakeisti?

Astrologės atsakymas: Būtent tas ir yra, kad turim laisvą valią. Horoskopas parodo, kad bus sunkus laikotarpis. Tačiau tik mes renkamės, ar sunkumą įveikti ir kažką iš to gauti, ar pasiduoti ir nieko nekeisti. Štai jeigu nesikeisime, tai tikrai likimas bumptelės. Jei astrologinė prognozė rodo, kad yra problema su Saturnu, tai reiškia, kad gyvenime teks sukoncentruoti jėgas ir veikti. Jeigu sakysi „tingiu, nenoriu“, tai tada susirgsi ar namo stogas įgrius. O gal būtų užtekę susikaupti ir pataisyti tai, ką reikia. Turėsim anksčiau ir vėliau padaryti išvadas. Jei keisimės patys, nereikės likimo smūgių.

Kai pažįstame aplinką, tada galime gyventi su ja darnoje. Suvokiam, kad gyvenimas yra toks, koks yra, ir galima veikti atitinkamai. Kai viduje nesipriešiname, ir veikti lengviau. Nors gyvenimas ir su apribojimais, turi eiti ir atlikti savo pareigas. Kantriai, nuosekliai ir atkakliai padaryti viską, kas reikalinga.

Į dvylikos mėnesių nuotykį su žvaigždėmis ir kvapais leidžiasi Lila.lt, kvapų meistrė Laimė Kiškūnė ir mokslininkė bei astrologė Dovilė Krupickaitė.

Dovilė Krupickaitė – geografijos mokslų daktarė, kuri astrologija domisi nuo jaunystės. Laimė Kiškūnė – aromaterapeutė, kvapų kultūros ir terapijos specialistė, kurios vardas jau tapo su kvapais susijusiu prekiniu ženklu. Lila.lt savo patirtimi Laimė dalijasi jau ne pirmąjį kartą (Kaip kvapų menininkei Laimei Kiškūnei atsivėrė slaptasis Aurovilis?).

Jei jums patinka mūsų straipsniai, prašau paremkite mus. Ačiū!