Cornelia Enning

Trumpas gimdymas ir išvis be skausmo – tai skamba kaip fantazija. Į Cornelia Enning kreipiasi tos moterys, kurios patiki, kad taip gimdyti įmanoma. „Mes sėdime toje pačioje valtyje – ir aš, ir moterys. Kai dirbi su gimdymais namuose, gali patarti, kaip pagimdyti maloniai ar netgi patirti ekstazę“, – teigia psichologė ir pribuvėja. Penkių knygų apie gimdymą autorės ir ekspertės patirtis išties įspūdinga. Per daugiau nei 40 veiklos metų ji apmokė virš 9000 pribuvėjų ir gydytojų ligoninėse bei seminaruose.

Gimdymas gulint ant nugaros – nesamonė?

Garsioji Europos pribuvėja yra vandens gerbėja. Jos manymu, vandenyje gimdyti daug sveikiau, nes pasitaiko mažiau sužeidimų, pavyzdžiui, plyšimų. Čia gimdymas vyksta natūraliai, todėl ir visi procesai seka vienas paskui kitą – taip, kaip gamtos sudėliota. O ir vaikelio sveikata po tokio gimdymo daug geresnė.

Visos garsios pribuvėjos klientės mokosi treniruoti gebėjimą kvėpuoti vandenyje. Šio, Igorio Čarkovskio išrasto metodo tikslas – turėti didesnį iškvepiamo oro tūrį nei įkvepiamo. Vandenyje lengviau iškvėpti, nes tam padeda vandens slėgis. Taigi, iškilus virš vandens reikėtų įkvėpti normaliai, o nusileidus po vandeniu – iškvėpti su jėga. Tai vienintelis dalykas, kurį reikia išmokti ir tai galima daryti visuose vandens telkiniuose: ir vonioje, ir baseine.

Cornelia taip pat rekomenduoja atlikti tam tikras mankštas vandenyje. Per kvėpavimo pratybas baseine Cornelia su moterimis visada žaidžia su kūno horizontalia ir vertikalia ašimis. Pribuvėjos teigimu, šiuos pratimus moterys gali atlikti savarankiškai, tačiau ji dažnai sako vienintelį dalyką: „Noriu matyti burbuliukus. Mes turime nebijoti išleisti orą po vandeniu, pliuškentis ir žaisti su vandeniu.“

Jei moteris kartoja tuos pačius sukimosi judesius, kūdikiui yra daug lengviau apsisukti dubenyje. Taigi yra didžiulė reikšmė, ar moteris treniravosi vandenyje. Gydytojai dažnai būna labai nustebę, kad gerokai per anksti gimęs vaikas geba pats daryti visus judesius. Tada jis vystosi greičiau nei kiti vaikai.

Yra dar kelios paslaptys, susijusios su mokymu gimdyti ir gimdymu vandenyje. Moterys būna vertikalioje padėtyje tiek stovint, tiek gimdant. Tai yra būtina, nes būtent tokioje padėtyje yra lengviau gimdyti: nugara yra tiesi, šlaunys atsivėrusios ir taip paruošiamas platus kelias vaikelio galvai praeiti. Gimdant vandenyje galima visaip pagerinti savo kūno padėtį, tik nepatariama gultis ant nugaros – tai visiškai netinkama padėtis.

„Skirtingų kartų moterys jau daugybę metų gimdo gulėdamos ant nugaros ir tai yra nesąmonė, nes biologiškai tokių dalykų nėra. Įsivaizduokite, kad karvė atsigula ant nugaros ir pradeda vestis veršelį. Tai yra tikra nesąmonė. Tokiu atveju gravitacija gelbėja motinai“, – teigia gimdymo specialistė iš Vokietijos.

Stipri šviesa gali sustabdyti natūralų gimdymą

„Svarbiausia netrukdyti gimdymui vykti natūraliai, – tvirtina Cornelia. – Pavyzdžiui, vieni gyvūnai gimdo tik naktį, o kiti – tik dieną. Tai natūralus gamtoje vykstantis procesas. Todėl gimdymas ypač stipriai apšviestoje patalpoje gali sustabdyti natūralų gimdymą“. Jos teigimu, gimdymas yra ne kančia, o darbas. Tam, kad šis darbas vyktų tinkamai, reikalingi ne vaistai, o pačios moters natūralūs hormonai, tinkamas apšvietimas ir jauki aplinka.

„Mes stengiamės išsiaiškinti, kaip tinkamai gimdyti, taip pat, kaip nėštumo ir gimdymo metu sumažinti stresą ir vaikui, ir motinai“, – dalinasi Cornelia. Ji tvirtina matanti, kada vaikelis dalyvauja net tada, kai besilaukiančios moterys užsiima joga.

Prieš kūdikiui gimstant moteris stengiasi pakviesti jį nusileisti į savo pilvo dugną. Žinoma, reikia jėgų tam, kad vaikelis įšoktų į tą „juodąją skylę“ motinos dubens dugne. Tai galima daryti tiek vandenyje, tiek sausumoje. „Aš turiu daug klienčių, kurios šoka pilvo šokius ir tai yra puikus metodas, kaip sausumoje pakviesti vaikelį į tokią poziciją. Tokiu būdu gimdyti daug smagiau, tiesa?“ – dalinasi savo patirtimi Cornelia.

Kūdikio atliekamas darbas

„Motina gali atlikti tik pusę darbo, kita puse pasidalindama su vaikeliu“, – įsitikinusi pribuvėja. Jeigu gimdyvė vyksta į ligoninę, tai gimdymo metu ji turės atlikti visą darbą. Kai motinai atliekamas epidūrinis nuskausminimas, vaikeliui nieko nereikia daryti. Gimdant vandenyje, viskas vyksta pagal biologinę programą. Gamta yra labai išmani: pusę darbo atlieka mama, o kitą pusę – kūdikis. „Manau, kad mes neskiriame pakankamai dėmesio kūdikio darbui, kaip jis skatinamas tai atlikti. Būtent tai daro gimdymą saugesnį tiek mamai, tiek kūdikiui. Būtent todėl drįstu priimti gimdymus namuose“, – tvirtina Cornellia.

Gimdamas kūdikis juda tam tikru judesiu. Spiralė yra pats svarbiausias judesys pasaulyje, nes tai vyksta ne tik ore ar žemėje. Labai įdomu šį judesį stebėti gimdymo vandenyje metu, nes visi vaikai sukasi būtent šia kryptimi, o ne priešingai.

Kuria kryptimi sukti vaiką? Kūdikiai patys intuityviai žino, kuria kryptimi judėti. Kaip vaikutis visa tai gali padaryti? Jis turi įgimtus refleksus, kurie išsivysto nėštumo metu. Šiandieną yra žinoma, kad jau nuo 30 savaitės vaiko smegenyse yra supratimas, koks tai judesys, nors jis kol kas ir negali to judesio atlikti. Galima tai pavadinti saugumo faktoriumi. Jeigu vaiko sveikata nėra gera ar jis prastai maitinamas, jo refleksai vis tiek turi atsirasti.

Kūdikis paprastai turi kelis svarbius refleksus: pasispirti, kad galėtų greičiau gimti ir apsisukti aplink savo ašį. Ankstesniais laikais, kai žmogus dar nevaikščiojo ant dviejų kojų, vaikai gimdavo taip pat kaip ir kitiems keturkojams – tai yra atsispirdami ir išlįsdami. Kai žmogus atsitojo ant dviejų kojų, apsisukimas aplink savo ašį tapo būtinu judesiu. Kadangi žmogaus evoliucijoje antrasis refleksas išsivystė vėliau, apsisukimo judesys turi būti nuolatos kartojamas, kad taptų motorine veikla. Tačiau tai gali atsitikti tik tuomet, jeigu vaikui bus leidžiama tą daryti. Jeigu vaikelis tiesiog išimamas, jam nėra galimybės atlikti šiuos judesius. Vaikams, kurie pagimdomi su kitų asmenų pagalba, reikia daugiau laiko, kad jie prisitaikytų prie aplinkos.

Labai svarbu, kaip kūdikis ateina į šį pasaulį, nes gimstant patiriamas streso lygis užprogramuoja patiriamo streso toleravimo lygį visam vaiko gyvenimui. Cornelios darbe su gimdyvėmis stengiamasi sumažinti gimdymo streso lygį ir kūdikiui, ir mamai.

Skausmo išmokstama nuo gimimo. Šis jausmas nėra įgimtas ar paveldėtas. Pavyzdžiui, yra žmonių, kurie supanikuoja pamatę vorą. Tai išmoktas, o ne įgimtas elgesys. Iš kitos pusės, nėštumo metu galima ne panikuoti, o medituoti, atlikti vandens ar kitą terapiją, stengtis išmokti ilgesnį laikotarpį susidoroti su skausmu ir leisti smegenims tinkamai sureaguoti į skausmą, jo stimulą.

Taika žemėje prasideda nuo gimimo

Savo pranešime konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“ Cornelia sako: „Tik delfinai ir žmonės lytiškai santykiauja atsisukę vienas į kitą veidu. Tai labai žmogiškas reiškinys. Mes turime priežastį paskatinti ligonines gimdymą sužmoginti. Man tai reiškia, kad vaikelis turi galimybę gimęs atsisukti veidu į motinos veidą“.

Kada tai įvyksta? Tada, kai moteris prisiliečia prie savo kūdikio. Jei motina neprisilies prie kūdikio, pirmiausia jis žvelgs žemyn.  Bet, jei jis pajunta motinos odą, vaikelis atsisuka, pažiūri į veidą ir akis, ir tik po to nusprendžia kaip judėti link motinos. Mamos ir kūdikio ryšį sukuria du svarbūs veiksniai: pirmas prisilietimas prie kūdikio ir pirmas akių kontaktas.

1933 metais fašistinėje Vokietijoje buvo siekiama, kad tautoje būtų daug gerų karių. Tada buvo stengiamasi nutraukti tą tamprų ryšį, kuris užsimezga tarp motinos ir kūdikio. Nuo to kilo tendencija vaikus maitinti iš buteliukų ir nežiūrėti naujagimiams į akis. Tokiu būdu buvo pagimdyta daug puikių karių. „Mes stengiamės grįžti prie tampraus ryšio nuo pat pirmų sekundžių, kai pirmiausiai motina paliečia kūdikio odą ir jis atsisukęs pamato motinos akis. Taip pat pastebėta, kad antrasis žmogus, esantis už motinos gimus kūdikiui taip pat labai svarbus mezgant šį ryšį. Taip buvo nutarta, kad bent vienas šeimos narys būtų šalia vaikeliui gimstant ir ryšys užsimegztų su abiem žmonėmis,“ – savo praktiniais pastebėjimais dalinasi Cornelia.

Ypatingai svarbu, kad pirmasis akių kontaktas įvyktų būtent tarp mamos ir vaiko. Dar iš prenatalinio periodo naujagimis turi gebėjimą pamatyti žmogaus akį, kuri turi aiškiai matomus baltymą, vyzdį ir rainelę. Po vandeniu kur kas lengviau užmegzti akių kontaktą, nes jis veikia kaip magiškas padidinamasis stiklas. Todėl kūdikis šioje terpėje pamato mamos akis per didinamąjį efektą. Dažnai moterys gimdydamos neturi galimybių užmegzti pirmojo kontakto su kūdikiu, nes tai padaro kiti žmonės.

Jeigu neturėjote tokios galimybės, dar nevėlu tą padaryti per pirmas 6 savaites. Čia irgi gali padėti vanduo. Panirkite po vandeniu ir pamatysite, kad kūdikis žiūri į jūsų akis. „Nors mamos sako, kad jos po vandeniu tiek daug nemato, tačiau tai nėra taip svarbu. Svarbu, kad vaikelis pamatytų. Todėl moteris turi būti atsimerkusi po vandeniu. Tokiu atveju abu būna laimingesni. Gerėja net maitinimas krūtimi“, – tvirtina Cornelia.

Nuo 1972 metų Cornelia Enning yra licencijuota akušerė Vokietijoje, o nuo 1975 m. priima gimdymus namuose ir vandenyje. Ji yra Vokietijos tėvų asociacijos „Vandens kūdikiai“ įkūrėja ir ketvirtinio leidinio „Vandens kūdikių paštas“ redaktorė. Cornelia yra knygos „Placenta: gyvenimo dovana“ (Motherbaby Press), taip pat keleto knygų apie gimdymą vandenyje autorė. Ji vadovauja Vokietijos vandens pedagogikos „Aquapadaegogik“ federacijai, instruktuoja tėvus vandens treniruotėse su naujagimiais ir apmokė gimdymo vandenyje akušerijos daugybę akušerių ir gydytojų. Cornelia turi du suaugusius vaikus ir vieną anūkę.

Pagal Cornelia Enning pranešimą konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“ parengė Skaistė Matonytė ir Ginta Gaivenytė.

Jei jums patinka mūsų straipsniai, prašau paremkite mus. Ačiū!