Ieva Karevičienė buvo drabužių dizainerė. Tačiau visada domėjosi architektūra. Jos mama buvo inžinierė ir namuose dukra nuolat girdėjo kalbant apie statybas, projektavimą, rekonstravimą. Tačiau ji niekada neįsivaizdavo, kaip jos gyvenimas bus susijęs su Feng Šui.
Aštuonios akvariume apgyvendintos žuvytės, tam tikra kryptimi pakreipta lova, poromis sustatytos skulptūrėlės, veidrodžių kabinimas, atsižvelgiant į langų padėtį kambaryje… Visa tai – vakarietiškojo, taip vadinamo pop Feng Šui, atributai. Tačiau visai kitoks yra autentiškas Feng Šui. „Kai sužinojau, kad pasaulyje yra to mokančių meistrų ir sudarytos specialios studijų programos, vidus neleido nurimti“, – I. Karevičienė prisimena, kaip nusprendė radikaliai pakeisti savo profesiją. Drabužių epocha jos gyvenime baigėsi. Prasidėjo draugystė su erdve.
Kas yra autentiškas Feng Šui bei kaip mes, vakariečiai, galime jį išnaudoti, Lila.lt kalbina klasikinio Feng Šui specialistę Ievą Karevičienę.
Bėda ne ta, kad mes kažko nejaučiame. Bėda ta, kad mes nepasitikime ir abejojame tuo, ką jaučiame. Pradedame abejoti ir pajautą nustumiame į antrą vietą. Kai manęs klausia, kaip išsirinkti sklypą, butą ar namą, patariu išsirinkti tris ar penkis variantus, kurie patinka, į juos nuvažiuoti ir pabūti, pajausti save, ar savo būseną. Ar viduje natūraliai atsiranda optimizmas, džiaugsmas, ar, atvirkščiai – kyla baimė, nerimas ir net iki sklypo nuvažiuoti negali, taigi, Visata rodo, kad ten nereikia lįsti. Visiems rekomenduoju pasirinktoje vietoje pabūti tiek, kiek leidžia šeimininkai, galimybės ir oro sąlygos. Tai – neįkainojama patirtis. Pasirinktoje vietoje turėtumėte jaustis džiaugsmingai, jus turėtų užplūsti jėgos, širdis turėtų dainuoti. Tai – svarbiausia. Jei viso to nėra – kažkas negerai. Ieškome toliau.
– Kaip jus pačią pakeitė klasikinio Feng Šui studijos?
– Dabar galiu drąsiai sakyti, kad kai pradėjau mokytis, nežinojau, kur visa tai nuves. Atrodė, kad žinau, kur važiuoju ir ką mokysiuos. Tačiau nuvažiavau mokytis vieno, o parsivežiau visai netikėtų suvokimų, kuriuos priėmiau kaip gyvenimo dovanas ir stebuklus.
Pirmasis mano mokytojas buvo kinas, kaip ir daugelis kitų meistrų gyvenantis Malaizijoje. Kinijoje įsitvirtinus komunistų partijai, tokiems meistrams tiesiogine šio žodžio prasme kapojo galvas. Tad jie visi iš Kinijos pasitraukė – kas į Taivanį, kas į Singapūrą, kas į Honkongą, kas į Malaiziją. Didžioji dalis meistrų ir dabar įsikūrę šiose valstybėse. Meistro, iš kurio man teko mokytis, akademijoje programa sudaryta iš tam tikrų etapų. Pradiniame etape mokiausi iš jo licencijuotų mokinių Maskvoje – buvo arčiausiai ir paprasčiausiai. Po to reikėjo važiuoti ir pas patį meistrą – visi baigiamieji egzaminai rengiami Malaizijoje, Kvalalampūre.
Dabar paskaitas pradedu nuo to, kad išsiaiškiname, kas nėra Feng Šui. Spauda, knygos labai akcentuoja estetiką, namų vidų. 20 amžiaus pabaigoje pasirodė knygos, kuriose buvo plačiai išdėstytos įvairios namų zonos – partnerystės, karjeros. Vakarietiškas Feng Šui pradžioje buvo sukurtas Amerikos rinkai. Gal ir nuliūdinsiu kai kuriuos skaitytojus, bet nei vienas klasikinio Feng Šui meistras nenaudoja tokių metodų, kokie yra pristatomi populiariojoje spaudoje, nenaudoja simbolikos, tokios kaip dvi antytės, aštuonios žuvytės ar varlė su moneta burnoje. Dažnai Feng Šui sąvoka populiariojoje spaudoje vartojama visiškai ne vietoje. Nėra tokių dalykų kaip Feng Šui muzika, Feng Šui virtuvė, Feng Šui makiažas, Feng Šui aprangos stilius. Feng Šui yra mūsų aplinka ir erdvė.
Kiekvienas studijuoja individualiai, tad vieniems studijos, gali trukti kelis metus, kitiems – keletą. Kiekvienas mokinys studijuoja atsižvelgdamas į savo pasiruošimą ir finansines galimybes – čia nėra apibrėžtų mokslo metų.
Buvau auklėta – ką pradėjai, tą ir baik. Stengiausi kas pusę metų važiuoti mokytis po modulį ir keturis modulius pabaigiau per dvejus metus. Tačiau mokslai niekada nesibaigia. Tai, kad pabaigei akademiją, dar nieko nereiškia. Čia mūsų, vakariečių filosofija, kad jei ką nors pabaigėme, gavome sertifikatą, jau esame tam tikros srities specialistai. Rytiečiai mokytojai net šiek tiek šaiposi iš mūsų, vakariečių, kad mums tokie svarbūs sertifikatai. Kai važiavau studijuoti į kitą Feng Šui akademiją, sužinojau, kad prieš tai besimokiusios studentų grupės ilgai įrodinėjo meistrui, kad šis jiems išrašytų kokius nors sertifikatus.
Rytiečiai į sertifikatus žiūri kaip į niekinius dokumentus. Tikrojo Feng Šui mokytojai labai vertina praktiką. Mano mokytojas sako, kad kol neturėjai patirties dirbdamas su 15 000 objektų, nėra ką kalbėti apie meistrystę ar meistro vardą. Nepakanka turėti teorinių žinių, mokėti lenteles ar formules – svarbu sujungti kairįjį ir dešinįjį smegenų pusrutulius. Tai reiškia, kad jei mes kairiajam pusrutuliui galime pasiūlyti lenteles, formules, pamatuojamą informaciją, dešinysis turi dirbti intuityviai. Mums, vakariečiams, tai – tikras iššūkis.
– Kodėl didesnis iššūkis yra dirbti kliaujantis intuicija, o ne logika?
– Nuo vaikystės esame įpratę dirbti kairiuoju pusrutuliu, jis yra centrinė ašis. Manome, kad jei kažko negalime pamatuoti ir pačiupinėti, tai nelabai ir egzistuoja. Nesame pratę dirbti su pajauta.
O vidinis žinojimas, kurio negali kitam „padėti“ ant stalo, ilgą laiką nebuvo vertinamas. Čia ir slypi esminė klaida. Pasakyti, ką jaučia, šiuolaikiniam žmogui yra vienas iš didžiausių iššūkių. Taigi vien algoritmų turėjimas neduoda galutinio rezultato. Būtina dirbti su vidine energine sistema, ne vien su išorine erdve. Klasikinis Feng Šui yra per pusę menas, per pusę mokslas. Pajautą lavinti galime naudodamiesi ne viena metodika. Nebūtinai turime užsiimti konkrečiomis praktikomis, tarkime, joga ar cigūnu.
Mes įsivaizduojame, kad erdvė yra tai, ką matome – pastatas, interjeras, baldai, spalvos. Bet pasigilinę, kaip žmonės senovėje ieškodavo vietos būstui ir matė erdvės kūrimą, pradėsime suprasti, kad erdvė – daugiau nei forma, spalvos, dekorai, paveikslai, veidrodžiai. Tai netgi truputėlį daugiau, nei galime pamatyti akimis, paliesti rankomis arba kitaip pajusti savo kūnu per penkis mūsų kūno pojūčius.
– Ar tiesa, kad dešinįjį pusrutulį sunkiau lavinti vyrams?
– Moterys iš prigimties turi geresnę pajautą. Teoriškai joms yra šiek tiek lengviau, bet šiais laikais ir jos ją yra „išjungusios“, nes prisiderino prie vyriškų vertybių. Kita vertus, ir tarp vyrų, ir tarp moterų yra jautrių žmonių.
Tiems, kurie ateina pas mane mokytis, aiškinu apie savistabą. Kiekvieną kartą pereidami iš vienos erdvės į kitą, mes patenkame į kitą pasaulį, į kitą mikrovisatą. Net namie, vaikščiodami tarp kambarių, galime tą pajautą lavinti. Į koridorių įėjai, vienoks jausmas, į vaikų kambarį – kitoks, į tėvų miegamąjį – dar kitoks. Galime mokytis pajausti tuos skirtumus.
– Kaip tai daroma? Tiesiog atsistoju ir stebiu pojūčius?
– Taip. Viskas prasideda nuo paprastų, mažų žingsnelių. Nereikia daryti nieko sudėtingo ar važiuoti per pusę pasaulio pajautos lavinti. Ji lavinama čia ir dabar. Tarkime, jauti, kad tau tuoj kažkas paskambins. Jauti, kad nori eiti valgyti į tą kavinę, o ne į kitą. Jei kreipi dėmesį į tai, kas vyksta tavo viduje, įgyji pasitikėjimo savo vidiniu balsu.
– Tarp Feng Šui meistrų yra daugiau moterų, ar vyrų?
– Čia panašiai kaip ir visose specialybėse. Dažniausiai garsūs meistrai yra vyrai. Jie savo dėmesio neišskaido taip, kaip moterys. Šeima, namai, buities rūpesčiai dažniausiai ir šiandien krenta ant moterų pečių. Vyrams lengviau susitelkti. Matyt, dėl to jie daugiau ir pasiekia, nes, kur mūsų dėmesys – ten ir energija. Tradiciškai senovėje Feng Šui užsiimdavo vien tik vyrai. Tai būdavo vienuoliai ar karaliaus, imperatoriaus patarėjai. Prie kai kurių šio meno dalių moterų neprileidžia iki šiol.
– Prie kokių dalių moteriai negalima prisiliesti ir kodėl?
– Tą Feng Šui, apie kurį mes žinome, reikėtų pervadinti į JAN Feng Šui arba Feng Šui gyviesiems. O Feng Šui meno ištakos ir šaknys glūdi IN Feng Šui arba Feng Šui mirusiesiems. Prie šitos dalies moterų tradiciškai neprileisdavo anksčiau, nemoko ir dabar.
IN/JAN ženkle matome visą Visatą. Jame telpa viskas. Mums net sunku suprasti, ką reiškia „viskas“. Juodoji (IN) ir baltoji (JAN) dalys atspindi visus procesus. Taip pat – gyvybę ir mirtį. In – mūsų protėviai, o baltoji – gyvųjų dalis. Visi esame apytakos rate ir vieni kitiems darome įtaką.
Feng Šui žinios buvo skirtos imperatoriams, paprasti žmonės jų nežinojo ir nenaudojo. Pirminis tikslas buvo išmintingai, pagal tam tikrus dėsnius palaidoti imperatorių, kad jo per gyvenimą sukaupta jėga pereitų palikuonims. Tiksliau, kažkuriam konkrečiam palikuoniui. Buvo įrengiamos specialios kapavietės, laidojama specialiu metu. Kapavietes prižiūrėdavo ne dėl estetikos, o dėl energetikos. Dėl to tos dinastijos taip ilgai ir laikėsi. Nemanau, kad 21 amžiuje reikėtų į tai gilintis. Ypatingai Europoje, kurioje yra kita kultūra, kitas žinojimas. Tuo labiau, kad dabar mes žmones kremuojame ir tam tikri procesai vyksta visai kitaip.
Feng Šui kinų kalba yra „vėjas“ ir „vanduo“. Tai yra dvi dinamiškos jėgos, veikiančios kaip či energijos transportavimo ir akumuliavimo priemonės. Feng Šui – menas, kuris pirmiausiai orientuojasi į či energiją, jos kokybę ir kiekybę, kuri yra visų procesų pradžia ir pabaiga. Tai yra daugiau apie natūralias gamtos jėgas, o ne buitį. Mūsų namas nestovi atskirty. Jis yra reljefe, kuriame yra kalnai, kalvos, upės ir ten energijų lygmenyje kažkas vyksta. Visas menas susiveda į tai, kaip suderinti savo vidinę būsto erdvę su išorine jėga esančia didžiajame kraštovaizdyje.
– Kada erdvė pradeda mums tarnauti?
– Dabar mes į erdvę žiūrime per patogumo, grožio, saugumo prizmę. Jei daugelio paklaustume, kokius reikalavimus jie kelia namui, būstui, išgirstume, kad turi būti patogu, funkcionalu, estetiška, ekonomiška. Bet retas galėtų sąmoningai įvardinti, kad erdvė yra energijos šaltinis – taip, kaip maistas ar oras, be kurių neišgyventume. O tokia ir yra Feng Šui esmė.
– Jeigu aš gerai jaučiuosi namuose, tai gal man ir nereikia žinoti konkrečių dalykų? Gal energijos šaltinis yra tiesiog geras jausmas namuose?
– Visiškai teisingas klausimas. Jei gerai jautiesi, kur esi, nereikia ieškoti „sliekų“. Jei visose gyvenimo srityse jauti pilnatvę, puikiai išsimiegi, gerai, žvaliai, energingai ir optimistiškai jautiesi, vidinio pojūčio užtenka. Sakoma, kad vidinis žinojimas yra šeštasis jausmas, bet iš tikrųjų jis yra pirmas.
Tačiau yra žmonių, kurie niekaip nesulaukia norimų rezultatų. Ką tik bedarytų – viskas kaip į kiaurą maišą. Pasodina du bulvių maišus, nuima derliaus vieną. Tai jau yra signalas, kad kažkas netvarkoje. Tokiais atvejais reikia žiūrėti, kas žmogaus gyvenime vyksta.
Erdvė, kaip resursas, vidinį žmogaus energijos kiekį gali papildyti. Gali būti abejinga. Arba gali varginti, sekinti. Mes kartais nesuprantame, kodėl vienose erdvėse jaučiamės gerai, o kitose negalime būti. Jei kažkuri sritis neduoda ramybės, galime pasitelkti žinias ir palengvinti sau būtį.
Tarkime, pora vis nesusilaukia vaikų. Medikai neranda jokių fiziologinių trukdžių. Tokios situacijos priežastis gali būti energinis išsekimas.
– Norite pasakyti, kad pakeitus erdvę, gali įvykti tai, kas mums atrodo kaip stebuklas?
– Nereikia įsivaizduoti, kad viskas keisis tarsi pamojus burtų lazdele. Erdvė gali daryti įtaką iki 33 procentų. Kiti 33 procentai yra žmogaus rankose. Likusius 33 procentus galimybių jis atsineša kaip talentus ir įdirbį iš anksčiau. Meistrai tai vadina kosmine triada: 33 susikuriam, 33 atsinešam, 33 lemia kontekstas (aplinka ir žmonės).
Statistiškai daug pasaulinių korporacijų Feng Šui žinias naudoja ir vertina versle: patalpų filialų, parduotuvių tinklų parinkimui ir įrengimui. Tie, kurie moka skaičiuoti, supranta, kad išnaudoti tuos 33 procentus verta. Feng Šui tarnauja kaip verslininko pastangų koeficientas, galintis padidinti iš investicijų gautą pelną.
Kai pasėjame sėklą, ji tam tikrą laiką prabūna žemėje, tamsoje. Tada sudygsta ir išlenda į paviršių. Jei pas mus kas nors ateina ir mes norime pasigirti, ką pasodinome, iškapstome sėklytę, parodome ją, ir vėl įkišame į žemę, ji niekada neišdygs. Kai kurie dalykai turi išbūti tamsoje, tai yra, jų negalima viešinti.Tada jie suakumuliuoja savo jėgą ir išauga. Kaip neviešiname intymaus gyvenimo ir į miegamąjį nevedžiojame svečių, taip nerekomenduojama viešinti, kas tavo namuose ar biure pagal Feng Šui padaryta. Kartais manęs prašo pasakyti, ką konkrečiai dariau viename ar kitame projekte, bet aš šios informacijos negaliu atskleisti.
– Dėl ko į jus kreipiasi klientai?
– Daugiausia pritraukiu klientus, kurie stato naujus namus. Su verslo klientais dirbu mažiau. Jei statomas biuras, tada konkrečioje erdvėje ieškau finansinių galimybių. Bet kurioje, net ir tuščioje erdvėje, galime rasti finansinio pagerinimo kombinacijų. Bet kadangi mes norime, kad erdvė gražiai atrodytų ir kiti nieko blogo nepagalvotų, keliame sau sudėtingesnes užduotis.
Bet kuriuo atveju, Feng Šui gali padėti iki 33 procentų. Žmonės prisiskaito knygų ir kartais įsivaizduoja, kad aš atvažiuosiu, pastatysiu tam tikroje zonoje fontanėlį ir finansinė situacija pagerės. Visi supranta, kad tai yra nerealu, bet vis tiek turi tokį lūkestį. Tada sako, kad Feng Šui neveikia. O dažnai žmogus savo versle kažko nepadaro iki galo ar neaugina savo kompetencijų. Žmogų palaikanti erdvė turi derėtų su jo paties veiksmais. Feng Šui turi strateginę ir taktinę dalis. Mes atliekame daug taktinių žingsnelių, bet strateginėse vietose darome daug klaidų.
Kaip šios dalys veikia?
Pasitelksiu vandens malūno veikimo principą. Yra upė ir joje pastatoma užtvanka. Taip galima akumuliuoti vandens energiją. Per malūno mechanizmą leidžiamas vanduo. Pastate laikomi grūdai. Jeigu šioje grandinėje trūksta kurio nors komponento, galutinio rezultato – sumaltų miltų – nebus.
Jei analogiją pritaikytume Feng Šui, vietoje upės turėtume energijų venas. Meistrai ieško, kur yra tos energijų venos, kad galėtume prie jų prisijungti – kaip prie elektros šaltinio. Galima išpuoselėti vandens malūno interjerą, bet jei nėra upės, elektros srovė iki jo neateina. Tada nėra jėgos, kuri suktų mechanizmą – procesas nevyksta.
Rasti upę ir nuspręsti, prie kurio kranto statysime malūną – strateginė dalis. Svarbu suprasti, kokio tikslo siekiame. Vėliau, jei jau radome upę, pasirinkome teisingą krantą, kuriame mechanizmą. Prasideda taktiniai dalykai – vidaus struktūros, interjero kūrimas, dekoravimas. Dekoruojame taip, kad mus džiugintų.
Ar Feng Šui žinios – bendros visoms šalims?
– Pati sau ilgai šį klausimą uždavinėjau, kol supratau, kad pasaulis yra vientisas. Negali būti, kad Kinijoje, Indijoje pasaulis paremtas kitais dėsniais. Ciklai ir dėsniai veikia tie patys. Planeta yra vientisa. Tačiau ilgumos ir platumos skiriasi. Energijų lygmenyje tai sukuria skirtingas energijų proporcijas. Kuo esame arčiau pusiaujo, tuo energijų proporcijos yra tolygesnės, nėra tokių dramatiškų pakitimų, netgi nakties ir dienos santykis tolygesnis. Kuo toliau į ašigalį, tuo energijos labiau svyruoja, tuo stipriau išreikšti paros, sezono (o tai reiškia energijų) perkritimai. Tam tikros energijos dominuoja labiau, negu ties pusiauju. Lietuvoje vyrauja didesnė vandens vibracijų proporcija, daugiau patiriame šalčio, vyrauja IN kokybė, dažnai lemianti didesnį depresijų skaičių. Dėl to mėgstame ugnį, židinius. Mums tai – kompensacinis mechanizmas balansui palaikyti. O šiaip, Šiaurė visiems yra ten pat.
Autorė: Rūta Adamonytė
Nuotraukos Kristinos Kanišauskaitės-Šaltmerės
Naujausi komentarai